Pitate se zašto ne možete jesti toliko čokolade kao u dvadesetima? Što ste stariji, teže je izgubiti na težini. Bez obzira na dob provjerite jesu li vaše prehrambene navike glavni krivac za nakupljanje kilograma.
U dvadesetima
Vaš metabolizam je sada brži nego ikad, tako da će vaše tijelo brzo sagorijeti sve kalorije koje ste unijeli. Međutim, aktivan društveni život može sve to upropastiti. U dvadesetima pojedemo čak 25% više brze hrane nego u tinejdžerskim godinama, a sve to zbog čestog izlaženja i druženja s prijateljima. U dvadesetima imate i premalo vremena, stoga vam tjelovježba izgleda kao još jedna obaveza koju ustvari ne morate raditi.
Što učiniti?
Prehrana bogata hranjivim tvarima je ključna. Ona se sastoji od cjelovitih žitarica, visoke razine B i C vitamina i omega 3 masnih kiselina koje će potaknuti lučenje serotonina. To znači bolje raspoloženje, manje stresa i anksioznosti. Također je važno da jedete hranu bogatu vitaminom B6 kao što su banane, piletina i orasi. Na taj način ćete imati dovoljno energije za sve obaveze.
U tridesetima
Ako jedete manje, a vježbate više najvjerojatnije nećete imati problema s kilogramima. Međutim, čak 40% žena koje se udebljaju, udebljaju se u tridesetima. Vaš metabolizam je postao sporiji, nakupljate kilograme oko nogu, bokova, struka i bedara. Bilo da pokušavate zatrudnjeti ili ne, vaše tijelo pokušava pohraniti više masnoće za trudnoću i dojenje. Trebate uskladiti obaveze, partnera, karijeru, prijatelje i obitelj, a to može biti poprilično stresno, a stres povećava vjerojatnost pretjeranog nakupljanja masnoće.
Što učiniti?
Ubrzajte metabolizam, jedite redovite male obroke i međuobroke koji sadrže proteine, kao što su jogurt i orasi. Vaša prehrana se treba sastojati od hrane koja će otjerati umor i osigurati vam energiju. Ukoliko planirate trudnoću, pravo je vrijeme da unosite folnu kiselinu. Nemojte se previše uzrujavati jer će vas pravilna prehrana uz povremenu tjelovježbu držati podalje od debljanja.
Nakon četrdesetih
Vaš metabolizam je znatno sporiji, dnevno trošite oko 100 kalorija manje. To nije samo zbog starenja, već i zbog gubljenja mišićne mase koja sagorijeva kalorije. U ovim godinama nastupaju perimenopauza i menopauza koje uzrokuju variranje razine estrogena i progestrogena, što za vas znači nakupljanje masnih naslaga. Hormonalne promjene mogu uzrokovati umor, razdražljivost, probleme sa spavanjem zbog kojih dolazi do povećane želje za grickalicama i brzom hranom.
Što učiniti?
Jedite namirnice koje će pomoći kod ubrzanja metabolizma, sagorijavanja masti i kalorija. Masna riba kao što je losos može smanjiti masne naslage oko struka. Namirnice koje će vam također pomoći su sir, čili, maslinovo ulje, borovnice, zeleni čaj i ocat. Plodovi mora i povrće će potaknuti rad štitnjače. Namirnice bogate željezom, koenzimom Q10 i vitaminom C će poboljšati raspoloženje i povećati razinu energije. Hrana bogata triptofanom kao što je luk, riža, kokice i med će vam pomoći da lakše zaspite.