Superaktivan život, mnoštvo obaveza i svakodnevni stres kojem su izložene žene nerijetko za posljedicu imaju neugodan problem - napuhani trbuh, napet poput lopte. Nadutost je obično popraćena i drugim, nimalo ugodnijim simptomima poput proliva, zatvora ili grčeva u želucu. Evo nekoliko korisnih savjeta koji će vam pomoći da ublažite ili potpuno riješite taj problem.
Šta odmah poduzeti
Najvjerojatnije je riječ o bolesti koja se naziva sindromom iritabilnog kolona i vrlo je raširena među mladim i ženama srednje dobi. Problem ponekad može biti popraćen osjećajem žarenja u želucu ili pak izmjenjivanjem proliva i zatvora. Uzroci tog poremećaja su stres, nedovoljno kretanje te loše prehrambene navike zbog kojih često dolazi do fermentacije u crijevima.
Na želudac posebno negativno utječe brzo konzumiranje obroka, pogotovo industrijski proizvedena jela koja obiluju masnoćama, mnogo kafe i gazirana pića. Pitamo se šta poduzeti. Naviknite se da dnevno pijete najmanje litar i pol vode. Obavezno jedite male obroke i temeljito žvačite svaki zalogaj. Prednost dajte jednostavnim jelima začinjenim samo s malo maslinovog ulja.
Blaga rješenja
Šta učiniti ako imate probavne smetnje? Radi normaliziranja bakterijske crijevne flore, fitoterapeuti preporučuju cikoriju jer sadrži inulin, tvar koja smanjuje broj loših bakterija te povećava broj dobrih, odnosno onih koje potiču probavne funkcije. Za liječenje sindroma iritabilnog kolona preporučuje se cikorija. Možete je kupiti u ljekarnama u obliku tinkture, koju treba uzimati tri puta na dan po 20-30 kapi. Druga mogućnost je čaj od cikorije: 4 g cikorije stavite u šalicu vrelog čaja i ostavite da odstoji 5 minuta. Popijte prije ručka ili večere.
Šta izbjegavati
Nemojte pretjerivati s voćem, povrćem, integralnom tjesteninom ili hljebom i mahunarkama; velika količina vlakana uzrokuje nadraženost i fermentaciju u crijevima. Ne koristite laksative: narušavaju normalnu ravnotežu bakterijske crijevne flore i remete pravilan ritam rada probavnih funkcija. Posavjetujte se sa svojim liječnikom opšte prakse postoji li potreba za uzimanjem sredstava za reguliranje probave, koja "privlače" vodu u crijeva te na taj način potiču pražnjenje. No, ako problem potraje dulje od šest mjeseci, nemojte oklijevati: dogovorite pregled kod gastroenterologa.
Nema komentara:
Objavi komentar