Problemi sa stopalima

Pritisak obuće koja ne odgovara obliku i veličini vašeg stopala može izazvati veoma bolne posljedice. Ukoliko su vam cipele tijesne, pojaviće se žuljevi, kurje oči, a može doći i do zapaljenja kože. Da bi se otklonile ove neugodnosti, prvo treba eliminisati uzrok koji je izazvao njihovu pojavu, a zatim primijeniti neki od djelotvornih biljnih recepata.

ŽULJEVI

Najčešću neugodnost za stopalo predstavlja žulj koji u presjeku izgleda kao klin (vrh mu je okrenut ka unutrašnjosti kože). On vrši stalni pritisak na nerve prsta i izaziva bol. Žulj se najčešće pojavljuje na malom prstu, zglobovima i prostoru između prstiju. Najveći žuljevi nastaju na tabanima i na petama, otežavajući u velikoj mjeri hod.

Šljiva

• Uzmite svježu ili suhu šljivu i rasjecite je. Zatim na nju izlijte po pola male kašike soka od lista bršljana. Šljivu ostavite da djeluje na žulj tokom noći. Nakon dvije-tri večeri žulj će otpasti.

Bijeli luk

• Uzmite pola glavice bijelog luka, očistite je i zgnječite. Ovom smjesom premažite žulj ujutro i uveče. Žulj bi trebalo da nestane za tri-četiri dana.

Mlječika

•Tri puta dnevno kvasite žulj sokom od mlječike (Euphorbia cyparissais).

Melem od bršljana

• Izmješajte po jednu kafenu kašiku salicilnog praška, svježeg soka bršljana i limunovog soka. Ovaj melem namažite na žulj ujutro i uveče i ostavite ga da stoji 3 sata.

Krompir

• Od narendanog sirovog krompira napravite oblog, privijte ga na žulj, i držite ga tokom noći. Postupak ponavljati nekoliko dana uzastopno, dok žulj potpuno ne nestane.

Propolis

• Problemi sa žuljevima rješavaju se pomoću propolis masti, tako što se žulj namaže debelim slojem i fiksira flasterom

KURJE OČI

Debele i tvrde promjene na koži mogu se pojaviti na bilo kom dijelu stopala, a naročito na mjestima na kojima je koža izložena stalnom trenju obuće. Prilično često javljaju se kurje oči, i to u dva oblika. Meke kurje oči javljaju se između prstiju, kao posljedica pojačanog pritiska na kožu i prekomernog znojenja tog područja. Tvrdi oblici nalaze se na gornjim stranama prstiju ili na tabanima, a nastaju zbog pojačanog mehaničkog pritiskanja prilikom hoda.

Oblog od rotkve i hrena

• Napravite smjesu od jedne supene kašike sitno izrendane crne rotkve (Raphanus sativa) i korjena hrena (Cochlearia armoratia). Kurje oko namažite jestivim uljem, a potom pripremljenu mješavinu stavite na lanenu krpu i privijte na bolna mjesta. Oblog držite ujutro i uveče po 2 sata.

Bijeli luk i vinsko sirće

• Izmešajte dve velike kašike sitno iseckanog belog luka i isto toliko vinskog sirćeta, i stavite na bolno mesto. Oblozi se drže dva puta dnevno po dva sata.

Oblog od crvenog luka

• Uzmite glavicu crvenog luka, isjeckajte je i izmešajte sa istom količinom vinskog sirćeta. Smjesu stavite na bolno mjesto i držite dva sata, dva puta dnevno. Tretman traje tri dana.

Čajna mješavina

• Uzeti po jednu supenu kašiku sitno isjeckanog lista i cvijeta hajdučice, lista nane, peršunovog lista, korjena maslačka i dvije supene kašike sitno isjeckanog lista kičice. Sve to prelijte litrom ključale vode. Poklopite i ostavite da se hladi dva sata. Procjedite i zasladite medom. Čaj se pije tri dana.

NAŽULJANI PRSTI I ZAPALJENJA

Zbog neudobne obuće i nepravilnog hoda veoma često može da dođe do "trenja" između prstiju na nogama, što dovodi do crvenila, stvaranja plikova, žuljeva... Takođe, tokom ljetnjeg perioda veoma često mogu da se jave i infekcije i upale. Neadekvatna higijena stopala, kao i dugotrajno nošenje obuće u kojoj se koža znoji, mogu takođe da izazovu zapaljenje.

Ljekoviti tretman

• Izmješajte tri velike kašike sitno isjeckane bokvice, lista kupine i lista maline. Sve to prelijte sa 200 g maslinovog ulja i pažljivo kuhajte na pari dok se ne pretvori u kremu. Bolna mjesta obrišite mlakom kamilicom i mažite pripremljenom smjesom tri puta dnevno. Ovaj tretman mora trajati najmanje 5 dana.

Sok od ranjenika i bokvice

• Izmješajte po 5 supenih kašika sitno isjeckanog ranjenika (Betonica officinalis) i lista bokvice (Platango major). Pod presom iscijedite sok i njime mažite bolna mesta. Ujutro i uveče na prste privijte iscjeđeno lišće ovih trava. Nakon toga, isperite ih mlakom vodom.

Petodnevna kura

• Isjeckajte po 3 supene kašike lista podbjela (Tussilago farfara) i lista koprive i prelijte ih sa 6 dl proključale vruće vode. Poklopite i ostavite da se hladi dva sata. Procjedite smjesu i nanosite je na bolna mjesta. Ovaj tretman primjenjujte 5 dana.

Oblog od jabuke

• Dvije izrendane jabuke pomješajte sa dvije supene kašike sitno isjeckanog lista ranjenika. Od ove smješe napravite obloge i držite ih na bolnim mjestima po dva sata, dva puta dnevno. Nakon skidanja obloga, bolna mjesta obrišite oblogom od mlake kamilice.

KAKO ODABRATI ADEKVATNU OBUĆU?

• Dužinu cipela treba mjeriti prema palcu, i to na obe noge, jer stopala nisu podjednako razvijena.

• Uvek ostavite malo mjesta između palca i vrha cipele, kako bi nesmetano mogli da mrdate svim nožnim prstima dok stojite. Ne kupujte isuviše uske cipele.

• Birajte čvrste cipele, komforne za stopala, sa elastičnim đonom.

• Prednost imaju cipele sa pertlama jer ih možete podesiti da odgovaraju vašoj nozi.

• Kupujte obuću od prirodnih materijala, prije svega kože, jer su obično mekši i fleksibilniji od vještačkih, a omogućavaju i bolje provjetravanje stopala.

Nema komentara:

Objavi komentar