O eteričnim uljima
Eterična ulja su smjese hlapivih kemijskih spojeva koje se nalaze u različitim dijelovima biljnog materijala i daju bilju karakterističan miris. S duhovnog stajališta eterična ulja čine koncentriranu životnu snagu i energiju bilja. Iako se smatraju uljima, eterična ulja nisu masna i bitno se razlikuju od biljnih, masnih ili ulja nositelja - bademovog, kukuruznog, suncokretovog, sezamovog i sl. ulja. Vrlo brzo isparavaju na zraku, topiva su u biljnim uljima, mastima, vosku, alkoholu, žumanjku i donekle u octu. U vodi se ne otapaju.
Naš prvi kontakt s eteričnim uljem je miris koji uglavnom djeluje na podsvjesnom nivou. Kada udahnemo i najsitniju česticu mirisa stimulira se mirisni receptor koji preko njušnog živca provodi impuls do limbičkog sustava u mozgu koji je zadužen za sjećanja i emocije; to je jedan od razloga zašto različite osobe na iste mirise imaju različitu reakciju. Ulaskom u organizam eterična ga ulja ovisno o njihovom djelovanju harmoniziraju, stimuliraju, smiruju, u svakom slučaju povoljno djeluju na sve sustave i organe s narušenom ravnotežom. Djelovanje eteričnih ulja je holističko - djeluju na fizičkoj, psihičkoj, mentalnoj i emotivnoj razini.
Finim, nevidljivim vibracijama, mirisi eteričnih ulja podržavaju naše biće.
U malim, tamnim bočicama eteričnih ulja pohranjene su mirisne, biljne esencije. Često se kaže da je u eteričnim uljima skrivena duša biljke. Bilo da nam šalju poruke ili pak oplemenjuju naše tijelo, njihova korisnost je mnogostruka.
Pomoću eteričnih ulja možemo ukloniti dugogodišnje emotivne blokade koje nam crpe energiju, poboljšati raspoloženje, riješiti se mentalne konfuzije, umiriti duh, olakšati tjelesne tegobe, spriječiti bolest. Osim za tretiranje psihofizičkog stanja čovjeka, eterična ulja možemo primjeniti u iscjeljivanju prostora odnosno kreiranju atmosfere.