Kronična upala bubrega
1. Ljuske mahune, zobene slame, lišće bijele breze — po 30 g. Peteljka trešnje, korijen peršina, lazarkinje — po 10 g. Preslice i bazge (srednja kora, vanjska se ostruže) — po 20 g. Gornja se količina dobro promiješa. Od ove mješavine jedna se žlica navečer stavi u 300 g vode da preko noći stoji. Ujutro dodati 1—2 žlice meda, staviti na štednjak. Čim zavri, odmah skinuti i ostaviti poklopljeno da stoji 10 minuta. Zatim se ocijedi, doda soka od limuna i pije više puta dnevno po malu šalicu. Preporuča se što više grožđa i lubenica. Dijeta kao i kod bubrežnih bolesti.
2. Kupine, bijeli sljez, angelike, pirike i bazge — od svakog uzeti korijen — po 30 g. Gornja se količina stavi u 2 litre bijelog zdravog vina i ostavi 8—10 sati da se kvasi. Nakon toga se kuha tako dugo dok se ne ukuha na tričetvrtinu litre. Kuha se poistiha i ostavi još 1—3 sata poklopljeno da se pari. Tad se ocijedi. Od te tekućine pije se triput dnevno po šalicu.
3. U pola litre kvalitetnog ruma stavi se 2—3 žlice ploda od trnine (Prunus spinosa). Već nakon 24 sata može se uzeti svako jutro, natašte pola do jedne čašice. To je izvanredan lijek i za bolesti mjehura.
4. Kadulje plod, plod divlje ruže (šipak), preslice, borovice, ženske bokvice u jednakom omjeru. Dobro promiješati i od te mješavine jednu žlicu preliti sa 200—300 g ključale vode i ostaviti poklopljeno 10—15 minuta. Pije se dvaput dnevno — ujutro natašte i navečer prije spavanja.
5. Za liječenje ove teške bolesti uzima se ova mješavina: pelin, kadulja, kičica, majčina dušica, smrekova vršika, preslica, bazgov list sve u jednakim dijelovima. To se dobro promiješa i od te mješavine stavi se 4—5 žlica u litru vode, kuha 4—5 minuta i ostavi poklopljeno još nekoliko
minuta. Nakon toga se ocijedi i pije nezaslađeno više puta dnevno po malu šalicu. Navečer prije spavanja treba popiti pola litre. Kura traje duže vremena.
6. Preslica, breze (list) po 40 g te 20 g imele. Uzeti 3 žlice i kuhati 10 minuta u pola litre vode, ostaviti preko noći i u pet navrata popiti.